Cik daudz tādu, kas vēlējušās atgūt kādreizējo slaidumu un sākušas jaunu dzīvi ar pirmdienu? Meklējušas diētas, izvēlējušās fitnesa klubus un to visu atlikušas? Esmu tāda pati. 10 laulības gados ieguvusi trīs bērnus un pie reizes arī iespaidīgu lieko kilogramu skaitu. Diētas beidzās ar emocionāliem sabrukumiem vai gastronomisku izgāšanos.

Taču šovasar esmu zaudējusi 10 kg! Tas viss pateicoties ēšanas paradumu revidēšanai un sportam. Tāpēc arī dalos pieredzē. Absolūti nepretendējot uz ekspertes statusu. Tikai vēlos rādīt, ka no tievēšanas noteikumu kopuma var izvēlēties sev pieņemamos, ievērot tos un panākt rezultātu.

Vēl jo vairāk tāpēc, ka septembris ir sporta mēnesis, projekts #BeActive un līdz ar to īpaša uzmanība tiek veltīta veselīgam dzīves veidam. Varbūt tieši tā ir zīme, ka ir laiks beidzot saņemties un sākt?

Veselīga ēšana: rekomendācijas VS realitāte

Padomi tiem, kas tievē: Mana pieredze:
Rīts jāsāk ar glāzi ūdens. Jādzer ūdens, kad šķiet, ka esi badā. Šādā veidā iedarbināt organismu – jā, tas nav sarežģīti, noder un strādā. Piekrītu. Kad patiešām gribas ēst, ūdens neglābs, bet reizēm mēs nespējam atšķirt slāpes no bada, un tad izdzertā glāze ūdens „pateiks mums priekšā”, kas reāli ir vajadzīgs.
Jādzer daudz ūdens. Par pareizo šķidruma tilpumu joprojām notiek zinātnieku strīdi. Kamēr viņi nevar izšķirties, cik daudz man jāuzņem – 2 vai 4 litri – es laikam tomēr darīšu tā, kā ir pa prātam manam organismam. Karstā laikā un sportojot, protams, jādzer vairāk kā parasti. Citādi – ieklausāmies sevī.
Brokastīm jābūt sātīgām, pēc iespējas vairāk olbaltumvielu. Man tas der. Dievinu olas – vārītas bez čaumalas (pašot), ar čaumalu, ceptas, arī omletes. Vārītas gaļas šķēlīte, avokado vai tomāta gabaliņš un ola jebkurā veidā – tās arī ir manas brokastis. Kā rāda prakse, tās ir tiešām sātīgas, līdz pusdienlaikam var mierīgi strādāt, nedomājot par ēdienu. Speciālisti saka, ka šādas brokastis ir arī pareizas.
Porcija jāsamazina. Tas strādā. Mazāki šķīvji varen labi palīdz. Sāku ēst no bērnu traukiem. Agrāk, raugoties uz knapu ēdiena saujiņu milzīgā šķīvī, biju pārliecināta, ka nemaz tik daudz neēdu. Pārvietoju šo „saujiņu” minišķīvī – kaut kas traks! Mazinoties ēdiena daudzumam, ar laiku mazinās arī apetīte.
No saldumiem jāatteicas. Ja ne pavisam kategoriski, tad ir OK. Esmu dumpiniece, ja man ko aizliegs, tad vēl vairāk to gribēšu. Tāpēc esmu pret totāliem „nedrīkst”. Mēs bieži vien apēdam maizīti tikai kompānijas pēc vai tādēļ, ka ir pieņemts maltītes nobeigumā baudīt desertu. Tādos gadījumos es saldumus neēdu. Bet tad, kad steidzami ievajagas saldējumu, es to atļaujos – tad nespiež uz nerviem baiga zaudējuma sajūta.
Bieži jāuzkož kaut ko, vislabāk žāvētus augļus. Biežāk – jā, esmu centusies, bet ne ar žāvētiem augļiem – nez kāpēc man tie rosina ēstgribu. Bet, ja uzkož ko ar olbaltumvielām, piemēram, olu, gaļas vai zivs gabaliņu, tad bada sajūta atkāpjas. Cita lieta, kā šādu uzkošanu organizēt ārpus mājās. Tad talkā varētu ņemt proteīna kokteiļus. Kuri no tiem ir pareizākie, to mēs pastāstīsim tuvākajā laikā – plānojam konsultēties ar speciālistiem.
Tauki jāizslēdz, ogļhidrāti jāatceļ. Nē! Var aizstāt kaitīgos taukus ar veselīgiem, vienkāršos ogļhidrātus ar saliktajiem. Un, protams, neaizmirst par šķiedrvielām. Un par mēra izjūtu – tas laikam ir varīģākais priekšnosacījums, lai varētu mierīgi pāriet pie veselīgas ēšanas.

Sports: būt vai nebūt

Sportam jābūt. Un punkts. Vajadzēja atmest šo mūžīgo: esmu trīs bērnu māte; man daudz darba; man nav laika. Jā, es neesmu gatava tam, lai pielāgoties kluba grafikam, tāpēc iegādājos trenažieru zāles abonementu. Individuāli konsultējos ar treneri, kas sastādīja nodarbību programmu. Tagad sportoju tā, kā ir ieteikts, un tad, kad ērti man pašai.

Šai jautājumā esam gatavi palīdzēt saviem lasītājiem. Sekojiet jaunumiem – drīzumā mēs dalīsimies ar noderīgām fitnesa treneru rekomendācijām. Mēs kopā ar „Balticovo” visā nopietnībā esam nolēmuši palīdzēt jums kļūt draugiem ar veselīgu dzīves veidu.

žurnāliste Aļona Cvetkova

Tulkojums krivu valodā